Wstępna Diagnoza

W 2024 roku w ramach przygotowań do IV Kongresu Tańca zrealizowana została wstępna diagnoza i badanie potrzeb osób związanych ze sztuką tańca. Cele badania obejmowały m.in. mapowanie środowiska tańca, w tym w szczególności dostrzeżenie tych jego części, które nie były dotychczas widziane i/lub wspierane przez NIMiT, oszacowanie najważniejszych potrzeb środowisk tanecznych, ale również obecnych obszarów napięć i konfliktów wewnątrz środowiska lub pomiędzy poszczególnymi środowiskami tanecznymi. Istotne było również określanie barier i czynników sukcesu dla rozwoju tańca i wzrostu jego widoczności oraz barier i czynników sukcesu dla aktywności samorzeczniczej osób i grup zaangażowanych w taniec. 

W ramach badania przeprowadzona została analiza danych zastanych obejmująca kilka grup źródeł – dostępne raporty i opracowania wybranych badań i analiz, posty w grupach na facebooku poświęconych tańcowi oraz komentarze na tzw. fan page’ach najważniejszych instytucji związanych z tańcem. Przeprowadzono również indywidualne wywiady pogłębione z osobami eksperckimi, zogniskowany wywiad grupowy z zespołem NIMiT poświęcony rekonstruowaniu kluczowej wiedzy, która już jest dostępna dla instytucji oraz zogniskowany wywiad grupowy z osobami zaangażowanymi w organizację III Kongresu Tańca poświęcony procesowi przygotowania tego wydarzenia oraz jego przebiegowi. 

Na podstawie diagnozy opracowana została szczegółowa koncepcja badań jakościowych, która realizowana jest aktualnie w ramach badania Dialogi o tańcu | Choreografia różnorodności.

Badanie zostało zrealizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z badaczami społecznymi i facylitatorami: Wojciechem Wilkiem i Mikołajem Łątkowskim.