Dialogi o tańcu | Choreografia różnorodności

Największe spośród tegorocznych kongresowych badań jakościowych. Nastawione całkowicie na słuchanie Państwa głosów. Przepojone otwartością i perspektywą badań społecznych i facylitacji. Badanie Dialogi o tańcu | Choreografia różnorodności zaprojektowane zostało w oparciu o przeprowadzoną w ubiegłym roku diagnozę potrzeb środowiska tanecznego. 

Celem badania jest pogłębienie wiedzy na temat środowiska tańca, w szczególności opisanie barier i czynników sukcesu dla rozwoju tańca i wzrostu jego widoczności, związanych z poprawianiem dostępu do infrastruktury i dla aktywności samorzeczniczej osób i grup tworzących środowisko tańca, opisanie strategii adaptacji przyjmowanych przez tancerki_rzy w kontekście braku wystarczającego wsparcia instytucjonalnego. Określenie konsekwencji poszczególnych strategii dla osób tańczących, środowiska jako całości i oferty dostępnej dla odbiorczyń_ców. Istotnym celem jest również wskazanie specyficznych potrzeb osób, które wybierają daną strategię, opisanie kluczowych kanałów i przestrzeni bieżącej komunikacji i wymiany intelektualnej pomiędzy osobami tworzącymi środowisko tańca oraz dynamiki tej wymiany, niedoborów dostępnych kanałów i form komunikacji, a także oczekiwań wobec ich optymalnego kształtu. Z uwagi na duże zaangażowanie niektórych środowisk tanecznych w działania o charakterze tzw. sztuki krytycznej czy społecznie zaangażowanej bardzo istotne jest również opisanie gotowości środowiska i jego nastawienia wobec aktualnych trendów, takich jak: rosnącego znaczenia zrównoważonego rozwoju, ciałopozytywności i zmieniającego się sposobu patrzenia na ciało, zapewnienia dostępności tworzenia dla osób z różnymi potrzebami w tym osób z niepełnosprawnościami, neuroróżnorodnych, starszych, a także osób sprawujących opiekę nad innymi osobami, rosnącego nacisku na demokratyzację i zwiększanie oddolnego zaangażowania w tworzenie sztuki w ogóle i w taniec w szczególności, przemian w sposobach korzystania z mediów społecznościowych, obecności sztuki w sieci Internet oraz przenoszenia działań do sfery cyfrowej, a także przemian w zachowaniu i wyborach publiczności. 

Badanie wykorzystuje metodologię jakościową. Koncepcja powstała w oparciu o wstępną diagnozę realizowaną w 2024 roku. W tym roku zrealizowanych zostanie łącznie trzydzieści sześć wywiadów, z których szesnaście stanowić będą zogniskowane wywiady grupowe, a dwadzieścia – indywidualne wywiady pogłębione. 


Zapraszamy Państwa do udziału w tym badaniu. Formularz rekrutacyjny jest dostępny poniżej.


  

Niezwykle istotne dla powodzenia tego procesu jest zachowanie możliwie jak największej różnorodności osób biorących udział w badaniu dlatego będziemy bardzo wdzięczni za rozpowszechnianie tej informacji oraz przekazywanie linku do formularza rekrutacyjnego. 

Badanie jest realizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z badaczami społecznymi i facylitatorami: Wojciechem Wilkiem i Mikołajem Łątkowskim.