Mapa Tańca
Gdzie dziś uprawia się taniec? Jak Polska różni się wewnętrznie pod względem dostępności oferty tanecznej? Czy Polacy mają równe szanse w dostępie do oferty artystycznej, rekreacyjnej i edukacyjnej w zakresie tańca? Gdzie są osoby najbardziej zainteresowane tańcem i aktywnie zaangażowane w jego doświadczanie lub prezentowanie? Z wykorzystaniem technologii location intelligence i uczenia maszynowego, pracując na informacjach pochodzących z kilkudziesięciu baz danych geo-przestrzennych oraz analizie ruchu użytkowników urządzeń mobilnych zrealizowane zostanie pierwsze tak kompleksowe badanie zasięgu terytorialnego tańca w Polsce i umożliwi lepsze zrozumienie obecnej sytuacji w obszarze infrastruktury i dostępności tańca w całym kraju.
Celem badania jest określenie zasięgu terytorialnego zróżnicowanej oferty kulturalnej i edukacyjnej związanej z tańcem w Polsce. Aktualnie nie istnieje jedno rzetelne źródło, w którym zebrane byłyby wszystkie miejsca, gdzie taniec można praktykować lub oglądać, a dodatkowo duże rozproszenie tych miejsc utrudnia jednoznaczną segmentację na przykład na te o charakterze artystycznym vs komercyjnym. Istotne jest również wyznaczenie obszarów wykluczonych w poszczególnych segmentach w celu wskazania najbardziej newralgicznych obszarów i strategicznego planowania działań zwiększających świadomość, dostępność i środki finansowe na rozwój sektora tańca w Polsce.
Badanie podzielone jest na kilka etapów realizacji oraz segmentów:
- Budowa mapy tańca – kluczowy etap obejmujący wykorzystanie danych zastanych, jak również aktywne budowanie bazy danych obejmujących miejsca związane z tańcem w Polsce
- Analiza dostępności geograficznej – analiza geo-przestrzenna ukazująca zróżnicowanie Polski pod względem pokrycia punktami tańca umożliwiająca również segmentację pod względem typów miejsc tanecznych
- Analiza dostępności populacyjnej – w celu odpowiedzi na pytanie czy Polacy mogą z łatwością dotrzeć do punktów tańca, którymi są zainteresowani
- Analiza behawioralna – próba odpowiedzi na pytanie gdzie w Polsce mieszkają osoby tańczące lub zainteresowane tańcem i w jakie interakcje z tańcem wchodzą
- Analiza obszarów wykluczonych – badanie gdzie jest wciąż potencjał na taniec w Polsce, ale również gdzie są w naszym kraju takie obszary, w których dostęp do tańca lub jego konkretnych segmentów jest utrudniony lub niemożliwy.
Aby dobrze zrozumieć obecną sytuację branży tanecznej w Polsce, jej bariery i wykluczenia, przeprowadzona zostanie dogłębna analiza na podstawie zmapowanych miejsc oraz innych baz danych przestrzennych. W ten sposób określona zostanie dostępność tych miejsc dla lokalnych społeczności oraz pogłębiona świadomość, jak społeczności te korzystają z miejsc, w których taniec można oglądać, praktykować amatorsko czy też rozwijać się w tym obszarze zawodowo.
Badanie pozwoli nie tylko zrozumieć jak wygląda mapa miejsc tanecznych w Polsce ale również będzie ważnym narzędziem w planowaniu działań w przyszłości, jak i gdzie niwelować obszary wykluczone, inwestować w promocje i rozwój oraz w jaki sposób wspierać branżę taneczną w Polsce. Może okazać się ono również istotne w rozmowach o pozyskiwaniu funduszy na te cele, zwłaszcza w wymiarze regionalnym.
Nasze działania będą również miały na celu promocję idei Mapy Tańca, która w kolejnym kroku powinna być rozbudowywana przy udziale całej społeczności tanecznej (również z wykorzystaniem badań i działań jakościowych).
Badanie jest zrealizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z PlacemePL Sp. z o.o. (Dataplace.ai)