Badanie publiczności tańca | Odbiorcy tańca oraz dostępność oferty tanecznej w Polsce

Celem badania jest przedstawienie kompleksowej analizy odbiorców tańca w Polsce, ich aktywności, preferencji oraz ewentualnych barier dostępu do oferty tanecznej. Badanie pozwoli na szczegółowe zrozumienie, kto i w jakim stopniu interesuje się tańcem, jakie formy aktywności tanecznej są najpopularniejsze oraz jakie czynniki kształtują zainteresowanie tańcem wśród różnych grup demograficznych. Zakres tematyczny badania obejmuje m.in. dokonanie charakterystyki odbiorców tańca w Polsce, identyfikację grup odbiorców oraz określenie skali zainteresowania tańcem w populacji dorosłych Polaków, segmentację odbiorców i ich aktywności tanecznych (np. oglądanie spektakli vs uczestnictwo w zajęciach tanecznych vs taniec rekreacyjny), profilowanie grup na podstawie danych demograficznych i metryczkowych, samoidentyfikacja odbiorców tańca na podstawie roli tańca w ich życiu, analiza przenikania się tych ról oraz dominujących typów w poszczególnych grupach społecznych, preferencje dotyczące gatunków tanecznych w tym określenie najbardziej cenionych stylów tanecznych wśród różnych grup odbiorców czy preferencji według segmentacji demograficznej oraz dla całej populacji badanej próby. Przedmiotem zainteresowania badania będzie również dostępność oferty tanecznej w Polsce. Zbadamy jaka jest możliwość uczestnictwa w wydarzeniach tanecznych takich jak np. spektakle i inne formy aktywności artystycznej, kursy taneczne (amatorskie i profesjonalne), wydarzenia taneczne w przestrzeni publicznej (kluby, potańcówki, domy tańca). Sprawdzimy czy i jaka oferta taneczna jest dostępna w miejscu zamieszkania respondentów. Zainteresowania badania obejmują również identyfikację kluczowych źródeł informacji o tańcu wskazywanych przez respondentów, zarówno w kontekście ogólnych wiadomości, jak i dostępnej oferty tanecznej w okolicy osób badanych. Ważnym komponentem badania jest również próba identyfikacji głównych barier ograniczających dostęp do tańca, np. finansowych, geograficznych, społecznych czy informacyjnych. 

Badanie ma charakter ilościowy i zostanie zrealizowane w formie dwuetapowego badania ankietowego metodą CAWI (ang. Computer Assisted Web Interview, badanie ankietowe realizowane online) na ogólnopolskich reprezentatywnych próbach badawczych w populacji dorosłych mieszkańców Polski w wieku od 18 do 75 lat. Reprezentatywność próby badawczej zostanie zapewniona poprzez odwzorowanie struktury badanej populacji według cech demograficznych takich jak wiek, płeć i województwo zamieszkania. Proponowany rozkład próby badawczej został opracowany na podstawie danych GUS na dzień 30.06.2024 r. Etap I badania zakłada, że próba badawcza będzie miała charakter ogólnopolski bez wstępnych warunków dotyczących stosunku respondentów do sztuki tańca. Etap II badania, stanowiący jednocześnie replikację i pogłębienie etapu I zakłada, że respondenci będą musieli spełniać warunek wstępny w postaci deklaracji o byciu odbiorcą oferty tanecznej. Z uwagi na brak szczegółowych danych dotyczących populacji odbiorców oferty tanecznej w Polsce, rozkład próby badawczej dla etapu II zostanie ustalony na podstawie wyników badania w ramach etapu I. Realizacja badania w etapie I pozwoli na określenie, jak wygląda populacja mieszkańców Polski w wieku 18-75 lat, którzy są odbiorcami oferty tanecznej w Polsce. Na podstawie pozyskanych danych w badaniu w etapie I, możliwe będzie sporządzenie odpowiedniego rozkład próby badawczej, zapewniając reprezentatywność pomiaru poprzez odwzorowanie struktury populacji odbiorców oferty tanecznej w Polsce. Dzięki replikacji wyników z etapu I, badanie w etapie II może bardziej trafnie odwzorować rzeczywisty obraz odbiorców tańca, uwzględniając szczegółowe dane o strukturze demograficznej i preferencjach tanecznych tej grupy. 

Pozyskane dane zostaną poddane analizom statystycznym. Wyniki badania zostaną zaprezentowane w postaci raportu oraz udostępnione w otwartym repozytorium. 

Badanie jest zrealizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z BIOSTAT Centrum Badawczo-Rozwojowe.