A A A

kongres tańca

[alt] Instytut muzyki i tańca


Romana Agnel

Romana Agnel

Tancerka, choreografa, pedagog tańca, historyk sztuki (Uniwersytet Sorbony), założycielka, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Baletu Dworskiego Cracovia Danza (dawniej Ardente Sole), pomysłodawczyni i Dyrektor Artystyczny Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza.

Absolwentka Społecznej Szkoły Baletowej (klasa prof. M. Mirockiej) w Krakowie. Umiejętności w zakresie tańców charakterystycznych oraz historycznych zdobyła we Francji (Le Ballet Légendaire d'Ile de France, Le Bal Paré, VII Konserwatorium w Paryżu, Thěâtre Baroque de France). Jest również tancerką klasycznego tańca indyjskiego Bharata Natyam, którego uczyła się u Smt. M. K. Saroja w Madrasie. R. Agnel jako choreograf i tancerka współpracuje z wieloma teatrami oraz instytucjami kulturalnymi w kraju i na świecie. Prowadzi zajęcia z tańców historycznych na Akademiach Muzycznych w Krakowie i w Łodzi.

Jest laureatką II Nagrody paryskiego konkursu La Scéne Française w technice tańca charakterystycznego. W 2009 r. została wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz odznaczona przez Małopolskiego Kuratora Oświaty Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 2010 r. odebrała odznaczenie Honoris Gratia - zasłużeni dla Miasta Krakowa i jego mieszkańców.